Pogoda w Ałmaty

Pogoda w Ałmaty:

Wczesna wiosna w Ałamty zwykle rozpoczyna się na początku lub w połowie marca.
Nagle znikają chmury, topi się śnieg i wynurzają się przebiśniegi. shafal

Wszędzie są kałuży. Ciepły delikatny wiatr i powracające ptaki niosą wieści o tym, że przyroda właśnie się budzi. Mija kilka tygodni (2-3) i po kałużach ani śladu. W okolicach połowy kwietnia pojawia się zielona soczysta trawa, powietrze nabiera ciepłych wiosennych zapachów. Temperatura w połowie kwietnia lub pod koniec kształtuje się na poziomie kilkunastu stopni (15/17).
Maj zazwyczaj jest ciepły i bezchmurny. Kwitną owocowe drzewa a zapachy kwiatów roznoszą się w ciepłym powietrzu. Temperatura sięga ponad 20 stopni, jest pięknie.

wiosna 2

wiosna

W czerwcu zaczyna się prawdziwe lato, temperatury sięgają 30 stopni, jest gorąco, ale wciąż kolorowo.
Lipiec i sierpień są zazwyczaj bardzo gorące. Temperatura nieraz sięga 35/40 stopni. Drzewa i trawa bardzo szybko się wypalają na słońcu. Piękne widoki zielonych drzew i trawy można podziwiać raczej w górach, gdzie temperatura jest nieco niższa. O tej porze roku nad miastem unosi się wyjątkowo gęsty smog.
smog
Niestety.. Wiąże się to z otaczającymi górami, które powodują, że w mieście prawie nie ma wiatru. Coraz większa ilość samochodów, kurz (wielkie ilości kurzu), brak dbania o środowisko również robią swoje. Deszcz jest zbawieniem. Chociaż nie jest to częste zjawisko latem, to zdarza się że trochę wody z nieba spadnie. Powietrze robi się wtedy bardziej przejrzyste i jest „czym oddychać”. W czasie letniego deszczu jest bardzo ciepło i przyjemnie.
Jest dużo (palącego) słońca, dlatego radzę zawsze pamiętać o kremie przeciwsłonecznym, a na zwiedzanie miasta wybierać się najlepiej rano lub wieczorem. W ciągu dnia czas można spędzać w licznych Aquaparkach, ale o tym później.

Początek jesieni zazwyczaj też jest ciepły i słoneczny. We wrześniu (a nawet pod koniec sierpnia) z rana jest nieco chłodniej niż latem i czuć nadchodzące zmiany. W październiku lub listopadzie zaczyna się pora deszczowa i pierwsze przymrozki. Wtedy też zazwyczaj spada pierwszy śnieg.

Zima w Ałamty jest podobna do zimy w Polsce. Czasem więcej śniegu, czasem mniej, również temperatury kształtują się podobnie. Niebo zimą jest często jasne i przejrzyste (nawiązując do smogu). Słońca jednak nie brakuje nawet zimą.
zima

Aktualne informacje o pogodzie w Kazachstanie można znaleźć na stronie http://www.weatherandtime.net (strona jest dostępna między innymi w języku polskim)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s